Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Wolkowyja

Wolkowyja

Spis treści

Wołkowyja

Wołkowyja – wieś zlokalizowana w Polsce, znajdująca się na terenach województwa podkarpackiego, należąca do powiatu leskiego, gmina Solina.

Założona na łamach prawa wołoskiego prawdopodobnie w 1463 roku.

Wieś wcześniej należała w latach 1975-1998 do województwa krośnieńskiego.

Wieś została doszczętnie spalona przez bandy UPA w roku 1946 (odbudowała się po wojnie) po szeroko występujących w tych terenach walkach z oddziałami Wojsk Ochrony Pogranicza.

Przez miejscowości przebiega droga powiatowa 2279R i droga wojewódzka nr 894.

Usytuowana na pograniczach Bieszczadów i Gór Sanocko – Turczańskich, otoczona niewysokim pasmem gór, sąsiadująca z Jeziorem Solińskim.

Wołkowyja widok satelitarny

Lokalne atrakcje turystyczne

Wołkowyja jest miejscowością, którą z racji lokalizacji nad Zalewem Solińskim przyciąga wielu turystów. Oprócz fanów pokonywania górskich szlaków, na miejsce przyjeżdża również wielu miłośników wędkarstwa z całej Polski. Wołkowyja daje podróżnym bardzo szeroką ofertę noclegową od pokoi gościnnych, gospodarstwa agroturystyczne, hotele po klasyczne domki. Miejscowość leży w sąsiedztwie z Polańczykiem oraz Bukowcem.

Zabytki

Na miejscu zwiedzić możemy kościół pod wezwaniem Św. Maksymiliana Kolbe, wybudowany w latach 1973-75. Zwiedzając wnętrze świątyni, możemy podziwiać np. obraz świętej rodziny datowany na XVI wiek oraz parę innych sakralnych zabytków. Na terenach Wołkowyi znajdowała się wybudowana w 1833 roku cerkiew Grekokatolicka pod wezwaniem Piotra i Pawła oraz świątynia rzymskokatolicka z 1842 roku.

Świątynie nie przetrwały do dziś z powodu przymusu rozbiórki ze względu na panujące ówcześnie prace przy spiętrzeniu wód Zalewu Solińskiego. Do dzisiaj zachowała się jedynie dzwonnica parawanowa oraz pozostałości fundamentów cerkwi. Na miejscu kościoła została umieszczona boja na zalewie wraz z trzema flagami.

Icon label
174 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *