Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Wołosate

Wołosate

Spis treści

Wołosate informacje

Bieszczady to bajeczne miejsce, które turyści często wybierają, aby spędzić czas z dala od zgiełku wielkich miast. Miejsce to charakteryzuje się otaczającymi z każdej strony górami, lasami oraz jeziorami. Uważane jest dla wielu za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Polsce. Aby skorzystać z atrakcji, jakie są tu oferowane, warto wybrać odpowiednią okolicę. Przykładem może być miejscowość Wołosate, która jest wsią w Polsce, położoną na terenie województwa podkarpackiego. Dodatkowo wieś znajduję się w powiecie bieszczadzkim oraz gminie Lutowiska, o której jest możliwość dowiedzieć się więcej z informacji podanych na stronie. Liczba ludności zamieszkująca teren to 45 osób.

Wołosate leży na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a dokładniej na obszarze doliny potoku Wołosatki górnego biegu Wołosatego. Jest idealnym miejscem dla miłośników pieszych wędrówek, gdyż jest jednym z punktów wypadkowych na Tarnicę, ale także rozpoczyna się tu Główny Szlak Beskidzki. Sama miejscowość należy do składu sołectwa Ustrzków Górnych.

Położenie geograficzne

Miejscowość Wołosate jest najdalej wysuniętą na południe, zamieszkiwaną wsią w Polsce. W odległości kilku kilometrów na południe znajduję się granica z państwem Ukrainy oraz ukraińska wieś Lubnia w rejonie wełykobereznekskim obwodu zakarpackiego.

Historia Wołosate

Osada założona była w dolinie Wołosatego. W okresie XVII wieku miejscowość została kilkukrotnie spalona przez zbójników tołhajów. Napady na osadę trwały do XIX wieku. W roku 1711 Wołosate zostało zniszczone przez wojska szwedzkie pod dowództwem Magnusa Stenbocka. Dniem 30 kwietnia 1849 roku węgierscy huzarze wkradli się na tereny wsi i porwali hodowane zwierzęta oraz zamieszkujących osadę chłopów.

W okresie pierwzej wojny światowej na obszarze osady toczone bywały walki pozycyjne. Miejscowość była jedną z największych wsi bojkowskich, zamieszkiwanych w większości przez Polaków. Przed okresem wojennym, teren zamieszkiwało około 1200 osób, populacja zamieszkująca wieś z biegiem lat zaczęła drastycznie spadać. Przyczyną tego była II wojna światowa, podczas której cały teren został zniszczony i wysiedlony.

Wołosate atrakcje

Ze względu ma położenie miejscowości Wołosate, które znajduję się na terenie Bieszczad, do wyboru jest wiele atrakcji, z których każdy na pewno wybierze coś dla siebie. Miejscowość znajduję się w obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który jest jednym z 23 polskich Parków Narodowych.

Kolejnym pomysłem jest coś dla miłośników górskich wędrówek.

Wieś znajduję się w punkcie wypadkowym na Tarnicę, jednak nie jest to jedyny szlak dostępny dla turystów. Osoby mające doświadczenie z górskimi wędrówkami mogą skorzystać z trasy, która zaczyna się w wyżej opisywanej wsi oraz biegnie przez Przełęcz Bukowską, Rozsypaniem, Halicz, Tarnica i kończy się w punkcie wyjścia. Trasa ta jest jedną z najbardziej popularnych i najczęściej wybieraną wśród turystów. Całkowita długość trasy to 19 kilometrów.
Kolejnym szlakiem jest Wołosate Tarnica, który jest najkrótszym szlakiem na zdobycie szczytu. Osoby chętne wydłużyć sobie wędrówkę mogą skorzystać z powrotu przez Bukowe Berdo. Długość trasy to 16,8 kilometra, a jej pokonanie zajmuję około 7 godzin.
Dla osób zaczynających swą przygodę z górskimi wycieczkami dostępna jest najłatwiejsza trasa z Wołosate na Przełęcz Siodło, znajdującą się 1275 metrów nad poziomem morza.
Osoby chętne skorzystać z innych atrakcji niż górskie wędrówki mają do wyboru również podziwianie pięknym krajobrazów oraz zwiedzanie miejsc takich jak:

Dojazd pod Tarnicę

Osoby chętne zdobyć szczyt, jakim jest Tarnica, mogą wyruszyć już z samej wsi Wołosate. Jednak osoby planujące dojazd pod główny szlak z Wołosate parking Tarnica znajduję się w odległości około 6 kilometrów.

Wołosate noclegi

Ze względu na cieszący się popularnością wśród turystów teren znajduję się tu szeroka oferta miejsc noclegowych. Wołosate noclegi to przede wszystkim domki oraz kwatery. Do wyboru jednak są tu również hotele, miejsca kempingowe oraz domy gościnne. Przed wyjazdem warto poznać ofertę każdego z nich. Możliwe jest skorzystanie z informacji znajdujących się na stronie, zawierających najważniejsze informacje oraz zdjęcia.

Icon label
87 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *