Skip to content
Menu

Cisna

Spis treści

Cisna widok z lotu ptaka

Cisna

Cisna jest miejscowością zlokalizowaną na terenie województwa podkarpackiego, powiat leski, należy do gminy Cisna. Posiada ok. 460 mieszkańców. Znajduje się w dolinach Solinki, w 1975–1998 należała do nieistniejącego już województwa krośnieńskiego. Jest to miejscowość bez wątpienia jedna z ważniejszych na turystycznym szlaku po Bieszczadach. Miejscowość od roku 1974 ma status uzdrowiska. W Cisnej zarejestrowanych jest blisko 31 ośrodków wypoczynkowych między innymi: ośrodek PKP „Perełka”, Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Wołosań” oraz Agroturystyka „Jeleni Skok”.

Do Cisnej możemy dojechać z 3 stron: Od Komańczy, Ustrzyk Górnych oraz przez Hoczew.

Cisna zdjęcie satelitarne

Cisna – Historia powstania miejscowości

Sama miejscowość powstała w okolicach 1522 roku, z decyzji rodziny Balów. Następnie w XVIII wieku właścicielami ziem została rodzina Fredrów, która też później założyła w tym miejscu niedużą hutę żelaza, wybudowana przez Jacka Fredro, ojca Aleksandra Fredry. Sam Aleksander wspominał o miejscowości w swoim pamiętniku. W późniejszych latach prawa do ziem przechodziły w inne ręce. Do dzisiaj nie zachowały się żadne pozostałości po ówczesnej hucie, podobnie jak większość dawnej zabudowy wioski. 

Aktualnie Cisna odgrywa ważną rolę w życiu turystycznym Bieszczad, w sezonie zjeżdżają się tutaj setki turystów z całej Polski. Miejscowość jest bardzo dobrą bazą wypadową, w związku z czym wielu turystów wyruszą stąd w kierunku Bieszczadzkich połonin.

Cisna i jej okolice 

Okolica jest malownicza i relaksująca, w okolicy znajdziemy wiele ścieżek do przebycia zarówno pieszo, jak i rowerem.

Cisna jest dobrym punktem do wyjścia w góry, w okolicy znajduje się również Jezioro Solińskie oraz słynna Zapora w Myczkowcach. Turyści nie mogą narzekać na różnorodne lokale, to samo tyczy się również sklepów spożywczych lub z pamiątkami. Na miejscu znajdziemy wiele lokali gastronomicznych o różnych stylach, a także bardzo bogatą bazę noclegową w każdym standardzie. Znalezienie noclegu w Cisnej nie powinno przysporzyć większych problemów, znajdziemy tu zarówno hotele, jak i duże ośrodki wczasowe.

Okolice Cisnej możemy także podziwiać na przygotowanej drewnianej wieży, aby cieszyć się panoramą.

Od 2004 roku w Cisnej odbywa się kultowy Bieg Rzeźnika oraz powstałe później pokrewne imprezy: ultramaraton Bieszczadzki i Zimowy Maraton Bieszczadzki.

Co warto zobaczyć w Cisna

  • Bieszczadzka kolejka wąskotorowa 
  • Bar Siekierezada
Icon label
77 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *