Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Komańcza

Komańcza

Spis treści

Komańcza Bieszczady

Osoby planujące odpoczynek w Bieszczadach z pewnością zastanawiają się jakie miejsce wybrać dla siebie. Turyści chętni odpocząć z dala od zgiełku miasta, na łonie natury, mogą wybrać Wieś Komańcza. Jako że Bieszczady uważane są za jedne z najpiękniejszych miejsc znajdujących się w Polsce, tutaj również nie zabraknie prześlicznych widoków na lasy oraz otaczające do około góry i połoniny. Wieś ta ulokowana jest w województwie podkarpackim na terenie Powiatu Sanockiego oraz Gminy Komańcza. Populacja zamieszkująca ten teren to 835 osób (dane z 2020 roku). Sama wieś położona jest w Dolinie rzeki Osławicy oraz potoku Barbara i znajduje się na wysokości 450-610 metrów nad poziomem morza.

Historia Komańczy

Komańcza jest to miejscowość położona w południowo-wschodniej Polsce, znajduje się na terenie województwa podkarpackiego, w powiecie sanockim, gmina Komańcza. Położona jest na południe od Sanoka, na granicy Bieszczadów od kierunku południowo-zachodniego. Zlokalizowana jest w Dolinie rzeki Osławicy i potoku Barbarka. Komańcza znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego. 

Komańcza mapa

Pierwsze informacje na temat wsi pochodzą z roku 1512. Zapiski podają, że wieś została założona na dobrach królewskich na prawie wołoskim. W okresie I wojny światowej Komańcza przeżyła krwawe epizody. Na tych terenach toczyły się krwawe i brutalne walki o każdy skrawek ziemi.

W Listopadzie 1918 roku utworzyła się tzw. Republika Komańczańska. Był to ruch mający na celu połączenie z Ukrainą, zrzeszający wokół siebie około 30 okolicznych wiosek. Centrum i głównym ośrodkiem „Republiki Komańczańskiej” szybko stała się Komańcza. Ruch chciał się podporządkować władzom ukraińskim oraz oczekiwał pomocy. Po wielu starciach po obu stronach ostatecznie „Republika Komańczańska” przestała istnieć.

Komańcza Historia

W dwudziestoleciu międzywojennym w wiosce nastąpił znaczny rozwój, powstały pensjonaty, letniska, do czasów dzisiejszych przetrwały jedynie schronisko PTTK oraz Klasztor Sióstr Nazaretanek.

W czasie wybuchu drugiej wojny światowej za sprawą paktu Niemiecko-Rosyjskiego Ribbentrop — Mołotow, tereny zostały podzielone między dwóch okupantów, natomiast sama granica przebiegała wzdłuż Sanu.

Po zakończeniu działań wojennych, w 1947 roku nastąpiła akcja „Wisła”, która miała na celu ostateczne zniszczenie UPA i wysiedlenie pozostałej jeszcze ludności ukraińskiej (kierowano się głównie wyznaniem, zatem operacja obejmowała tak Ukraińców jak i Łemków) na ziemie odzyskane i tereny ZSRR. Wysiedleniu z Komańczy poddana została niewielka grupa ludności. Po roku 1956 część z nich powróciła.

Poranek w Komańczy

Atrakcje turystyczne w Komańczy 

W pobliżu wsi znajduje się wiele atrakcji turystycznych, której główną część stanowią zabytki oraz upamiętnienia. Atrakcją najczęściej odwiedzaną przez turystów jest Izba Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Jest to bezpłatne muzeum, czynne od wtorku do niedzieli od godziny 9:00 do 12:00 oraz od 13:00 do 17:00. Poza cennymi eksponatami zwiedzający mogą podziwiać kapliczkę oraz pełne archiwum zdjęć, gromadzone i zachowane przez siostry Nazaretanki i Narodowe Archiwium Cyfrowe. Warto dodać, że siostry będą się starać rozszerzyć ofertę muzeum o osobną salę, gdzie byłaby możliwość odsłuchania historii klasztoru i faktów z pobytu polskiego duchowego Waszyńskiego w Komańczy.

Pozostałe atrakcje cenione przez turystów, które również warto odwiedzić, będąc w Komańczy to:

  •   Krzyże i Kapliczki
  •   Cerkiew Prawosławna św. Michała Archanioła
  •   Platforma widokowa
  •   Wodospad w Dołżycy

Dodatkowo odwiedzający Komańczę mogą spróbować tradycyjnych dań i potraw w jednej z najstarszych restauracji w okolicy, istniejącej od 1968 roku „Pod Kominkiem”. Pozostałe bieszczadzkie restauracje można znaleźć, odwiedzając stronę i czytając szczegóły w zakładce gastronomia.

Szlaki piesze

Komańcza atrakcję to nie tylko miejsca zabytkowe, klasztory oraz muzea. Dla turystów chętnych spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu dostępne są piesze szlaki. Dla osób zaczynających swoją przygodę z górskimi wędrówkami polecany jest szlak oznaczony kolorem zielonym, który zaczyna się we Wsi i prowadzi przez Dołżycę, aż po Garb Średni. Zdobywając ten punkt, możliwe jest kontynuowanie trasy przez Kaniasówke, docierając do Moszczańca. Osoby, które z górami miały już wcześniej styczność, mają możliwość skorzystać z czerwonej trasy, biegnącej aż do Krynicy. Dodatkowo na terenie Komańczy znajduję się „Szlak śladami dobrego wojaka Szwejka”, który jest międzynarodowym szlakiem pieszo-rowerowym. Szlak ten staruję w Czechach, biegnąc przez Austrię, Węgry, Słowację, Polskę i kończy się na Ukrainie.

Punkt widokowy w Komańczy

Mało kto wie o tym że na miejscu mamy do dyspozycji specjalny drewniany punkt widokowy z wspaniałym krajobrazem na miejscu. Na punkt udajemy się po drewnianych stopniach, możemy z tego miejsca zobaczyć między innymi takie szczyty jak Karnaflowy Łaz (701 m n.p.m.), czy też Hruń (677 m n.p.m.)

Wyciąg Orczykowy w Komańczy

Jest to wyjątkowo popularne miejsce szczególnie w środku lokalnej społeczności. Wszystko dzięki niebywałej zalecie, jaką jest długo utrzymujący się śnieg na stoku oraz ogólne bardzo dobre warunki narciarskie. Historia wyciągów narciarskich w tym rejonie sięga już okresu lat 80-tych, aktualnie mamy do dyspozycji nowoczesny wyciąg orczykowy, który jest w stanie obsłużyć do 330 osób na godzinę, wznosząc ich na 450-metrowy szczyt stoku.

Komańcza noclegi

Bieszczady to rejon często odwiedzany przez turystów, dzięki czemu znajduję się tu wiele miejsc noclegowych.Komańcza nocleg  oferuję dla turystów podróżujących z cała rodzina, grupą znajomych, ale także dla osób chętnych spędzić czas tylko we dwoje. Do wyboru są hotelem domki, pola namiotowe oraz agroturystyka. Warto przed wyjazdem sprawdzić zdjęcia interesujących noclegów. Pełna lista ofert wraz z opisami poszczególnych miejsc noclegowych znajduję się na stronie. 

Sprawdź noclegi w Komańczy

Sprawdź obiekty w miejscowości Komańcza

Komańcza gastronomia

Sprawdź gastronomie w Komańczy

Sprawdź obiekty w miejscowości Komańcza

Icon label
36 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *