Skip to content
Menu
Strona główna » Blog » Top 5 najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach

Top 5 najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach

Spis treści

W Bieszczadach rozciąga się gęsta sieć szlaków turystycznych, która przyciąga licznych turystów z różnych zakątków. Turyści z pasją odkrywają te malownicze trasy, podziwiając piękno przyrody i zapierające dech w piersiach widoki, które oferują. W rejonie Bieszczady szlaki turystyczne są zróżnicowane pod względem trudności, co pozwala każdemu znaleźć trasę dopasowaną do swoich umiejętności i preferencji. Od łagodnych spacerów po urokliwych dolinach po wymagające wędrówki po szczytach gór, każdy znajdzie coś dla siebie. Oferowane przez Bieszczady szlaki spacerowe to nie tylko aktywny wypoczynek, ale także niezapomniane przeżycia związane z odkrywaniem dziewiczej przyrody i bogatej historii tego regionu.

Najbardziej malownicze szlaki w Bieszczadach

W Bieszczadach znajduje się mnóstwo szlaków turystycznych, które prowadzą przez malownicze tereny górskie, leśne ścieżki i rozległe polany. Wśród nich można wyróżnić kilka, które szczególnie zachwycają turystów swoim urokiem i widokami. Te najbardziej malownicze szlaki turystyczne Bieszczady oferują wspaniałe doświadczenia dla miłośników natury i górskich wędrówek.

Spacerując po tych trasach turystycznych, można podziwiać urozmaiconą przyrodę Bieszczadów, obejmującą górskie potoki, malownicze doliny, bujne lasy i rozległe połoniny. Krajobraz zmienia się wraz z porami roku, oferując niezapomniane wrażenia w każdej chwili. W rejonie Bieszczady trasy spacerowe to nie tylko możliwość aktywnego wypoczynku, ale także okazja do odkrywania piękna dziewiczej przyrody i kultury tego regionu. Dla wielu turystów najbardziej malownicze szlaki w Bieszczadach stanowią prawdziwe odkrycie, zapewniając niezapomniane przeżycia i pełne wrażeń przygody w sercu górskiej krainy. Poniżej znajdują się najpiękniejsze oraz najbardziej ciekawe trasy w Bieszczadach.

Połonina Wetlińska – szlak żółty z Przełęczy Wyżnej

Połonina Wetlińska, z charakterystycznym schroniskiem Chatka Puchatka, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wzniesień w Bieszczadach. Jej położenie w pobliżu miejscowości Wetlina i Smerek sprawia, że stanowi doskonałą bazę wypadową dla miłośników górskich wędrówek. Dzięki gęstemu lasowi bukowemu na zboczach oraz odsłoniętemu szczytowi jest łatwo rozpoznawalna nawet z dużej odległości.

Spacer grzbietem Połoniny Wetlińskiej jest prawdziwą ucztą dla oka i ducha. Niezwykle urozmaicona rzeźba terenu, przepiękne widoki i poczucie oszałamiającej przestrzeni robią wrażenie nawet na doświadczonych wędrowcach. Szlak żółty z Przełęczy Wyżnej prowadzi przez malownicze tereny, oferując niezapomniane doznania związane z eksploracją tego wyjątkowego obszaru. Czas przejścia szlakiem to około 1 godziny i 15 minut, co sprawia, że jest to doskonała opcja dla osób poszukujących krótszych wędrówek w pięknych okolicznościach przyrody Bieszczadów.

Tarnica – ścieżka „Orlik krzykliwy” z Wołosatego

Tarnica, jako najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach (1346 m n.p.m.), jest celem wspinaczek dla licznych turystów poszukujących wspaniałych widoków na okoliczne tereny zarówno polskie, jak i ukraińskie. Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Orlik krzykliwy” rozpoczyna swoją trasę w miejscowości Wołosate i prowadzi niemal równolegle do szlaku niebieskiego. Jest to trasa wytyczona przez Bieszczadzki Park Narodowy i oznakowana kolorem zielonym.

Rozpoczynając swoją podróż na cerkwisku, ścieżka kończy się na samym   szczycie Tarnicy. Trasa ta jest niezwykle urozmaicona, prowadząc przez łąki i lasy. Łagodne podejścia są przeplatane stromymi wzniesieniami, kładkami i schodami, co czyni przejście ciekawym i wyzwaniem dla wędrowców. Z charakterystycznym krzyżem papieskim na szczycie, Tarnica oferuje jedną z najpiękniejszych panoram w Bieszczadach. To miejsce zapewnia wspaniałe widoki na rozległe tereny górskie i doliny. Co istotne, Tarnica jest jedynym szczytem w Bieszczadach wchodzącym w skład Korony Gór Polski, złożonej z 28 najwyższych szczytów w kraju. Czas przejścia trasy „Orlik krzykliwy” z Wołosatego na Tarnicę wynosi około 2 godzin i 30 minut, co sprawia, że jest to wyjątkowo interesująca opcja dla miłośników pieszych wędrówek po Bieszczadach.

Przełęcz Wyżniańska – Bacówka Pod Małą Rawką – Mała Rawka – Wielka Rawka – Krzemieniec

Wycieczka na Małą i Wielką Rawkę to jedna z najczęściej wybieranych tras w polskich Bieszczadach, zapewniająca wspaniałe doznania dla turystów pragnących podziwiać malownicze krajobrazy. Przez przełęcz Wyżniańską, prowadzącą do Bacówki Pod Małą Rawką, wędrowcy mają okazję dotrzeć na te imponujące szczyty. Ten szlak jest popularny ze względu na piękne widoki rozciągające się ze szczytowych połonin. Z Małej i Wielkiej Rawki można podziwiać panoramę Bieszczadów polskich, słowackich i ukraińskich, co stanowi niezapomniane wrażenie dla miłośników górskich wędrówek. To miejsce oferuje niepowtarzalną okazję do obserwacji różnorodności przyrody oraz kultury tych terenów.

Dla tych, którzy posiadają nieco więcej czasu i chęci na dalsze wędrówki, warto rozważyć wspinaczkę na Krzemieniec. Na jego szczycie znajduje się trójstyk granic Polski, Słowacji i Ukrainy, co czyni to miejsce niezwykle atrakcyjnym dla turystów poszukujących unikatowych doświadczeń. Odkrycie tego punktu granicznego stanowi nie tylko okazję do zrobienia pamiątkowych zdjęć, ale także do zanurzenia się w historii i kulturze tych trzech narodów. Przez to, wycieczka na Małą Rawkę, Wielką Rawkę i dalej na Krzemieniec staje się niezapomnianym przeżyciem dla każdego, kto odkrywa uroki Bieszczad.

Bukowe Berdo – szlak żółty z Mucznego

Muczne, malutka wieś położona u podnóża gór, pełni rolę znakomitej bazy wypadowej w wyższe partie Bieszczadów, mimo swojej skromności. To właśnie stąd wielu turystów wyrusza na Bukowe Berdo, a następnie na szczyty takie jak Tarnica czy Halicz. Szlak żółty rozpoczynający się przy Centrum Promocji Leśnictwa jest tutaj główną atrakcją. To właśnie przy nim towarzyszy ścieżka przyrodnicza Bukowe Berdo, która zapewnia możliwość odkrywania uroków natury w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Ta sceneria stanowi prawdziwą gratkę zarówno dla młodszych, jak i starszych wędrowców.

Bukowe Berdo – szlak żółty z Mucznego, dzięki swej różnorodności, dostarcza licznych wrażeń podczas wędrówki. Raz prowadzi przez łagodne podejścia w gęstym lesie, innym razem przechodzi przez szersze przecinki, by niespodziewanie zaprowadzić turystów na krótkie, bardziej strome podejścia. To właśnie takie zróżnicowanie terenu sprawia, że każdy krok na Bukowym Berdo to wyjątkowe doświadczenie, które pozostawia trwałe wrażenie w sercach miłośników górskich wędrówek.

Połonina Caryńska – szlak czerwony z Brzegów Górnych

Połonina Caryńska, jedno z wyjątkowych miejsc w Bieszczadach, rozciąga się na długości 4 kilometrów i posiada 4 wierzchołki, z których trzy znajdują się na trasie szlaków turystycznych. Swoją nazwę zawdzięcza dawnej wsi Caryńskie, która znajdowała się u podnóża tej góry. Przed wojną tereny połoniny służyły jako pastwiska dla zwierząt gospodarskich. Obecnie to miejsce przyciąga turystów z całego świata, zachwyconych malowniczymi widokami i niezwykłą atmosferą.

Ze szczytu Połoniny Caryńskiej rozpościera się wspaniała panorama na całe Zachodnie Bieszczady. Widok obejmuje m.in. Połoninę Wetlińską, Dwernik-Kamień, dolinę Caryńskiego, pasmo Otrytu, gniazdo Tarnicy oraz Rawki. To magiczne miejsce przyciąga turystów nie tylko swoją urodą, ale także duchem spokoju i harmonii. Czas przejścia szlakiem czerwonym z Brzegów Górnych na Połoninę Caryńską wynosi około 1 godziny i 30 minut, jednak warto poświęcić więcej czasu na podziwianie piękna tej niezwykłej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Icon label
42 Wyświetleń