Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Stefkowa

Stefkowa

Spis treści

Stefkowa Olszanica granica

Stefkowa

Stefkowa — miejscowość znajdująca się w województwie podkarpackim, należy do powiatu leskiego, w gminie Olszanica. Wieś leży na trasie z Leska do Ustrzyk Dolnych.

Położona w terenach doliny Starego Potoku pomiędzy pasmami Żukowa i Ostrego Działu. Przynależy do pasma Gór sanocko-turczańskich. Wcześniej miejscowość należała do województwa krośnieńskiego, lata 1975-1998. 

Sama Stefkowa jest miejscowością w stylu tzw. Ulicówki, która ciągnie się równolegle do Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej oraz linii kolejowej pomiędzy miejscowościami Zagórz — Krościenko — Chryrów.

Stefkowa widok satelitarny

Pierwsze informacje o miejscowości datuje się na 1489 rok, kiedy to występowała pod nazwą „Stephova Vola”, lokowana na prawie wołoskim przez ród szlachecki Kmitów.

W słowniku geograficznym Królestwa Polskiego znaleźć możemy zapisek o wiosce brzmiący następująco: Stefkowa, wś pow. liski, w okolicy górskiej i lesistej, 389 m.n.p.m u źródłowisk Olszanicy, dopływu Solinki z prawego brzegu, przy gościńcu i kolei żelaznej z Liska do Ustrzyk Dolnych.

Miejsca w okolicy Stefkowej, które warto odwiedzić:

Icon label
187 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *